Zbierkový deň Bielej pastelky 2018

  1. Na začiatok
  2. Podujatia & Novinky
  3. Zbierkový deň Bielej pastelky 2018

Podujatie

Zbierkový deň Bielej pastelky 2018

CENTRAL
21. 09. 2018

Mnohým ľuďom pripadá kreslenie bielou pastelkou nezmyselné – takúto kresbu predsa nikto nevidí! Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska však už 17 rokov dokazuje, že aj ona zmysel má.

Ide totiž o pomyselnú kresbu, do ktorej sa zapája stále viac a viac tých, ktorým nie je život nevidiacich a slabozrakých ľahostajný. Aj tento rok môže každý z nás chytiť bielu pastelku a do celkového obrazu prispieť pár ťahmi. Spoločne tak nakreslíme obraz našej spoločnosti a jej ochoty pomáhať ľuďom so znevýhodnením. Každý rok sa vďaka tomu Slovensko ukáže v úžasnom svetle. Vo svetle, ktoré je pre ľudí s poruchou zraku pomocníkom na ich ceste.

Piatok 21. septembra, hlavný zbierkový deň Bielej pastelky 2018, bude vďaka takmer 4000 dobrovoľníkom príležitosťou na stretnutia vo vyše 300 mestách a obciach naprieč celým Slovenskom. Hlavné podujatie už 17. ročníka sa uskutoční v OC Eurovea v Bratislave. Od 10:00 do 17:00 budú pre vás pripravené informačné stánky, kde si vďaka simulačným okuliarom budete môcť vyskúšať, ako „vidia“ ľudia s poruchou zraku, prejsť sa s bielou palicou, napísať si niečo v Braillovom písme či oboznámiť sa s kompenzačnými a optickými pomôckami, ktoré nevidiacim a slabozrakým pomáhajú v každodennom živote. Vďaka spoločnosti Novartis budú mať všetci dospelí možnosť nechať si skontrolovať stav sietnice a jej jednotlivých vrstiev a zmerať vnútroočný tlak, ktorého privysoké hodnoty sú jedným z príznakov glaukómu (ochorenia zvaného zelený zákal). Naši pracovníci budú binokulárnym autorefraktometrom zisťovať zrakové parametre detí od troch do šiestich rokov.

Program bude ale oveľa pestrejší! Patrik Herman a Dodo Kuriľák sa budú pýtať aj za vás: aké je poslanie Bielej pastelky, kam putuje jej výnos, aké pomôcky používajú ľudia so zrakovým postihnutím, čo všetko môže a čo nemôže vodiaci pes, ale čaká vás aj koncert Miriam Kaiser, maľovanie deťom na tvár a od 15:00 aj stretnutie s našou tohtoročnou ambasádorkou Adelou Vinczeovou. Tá si už pár hodín v úplnej tme vyskúšala, a preto vie, že to naozaj netreba vidieť až tak čierno. Príďte si aj vy s ňou zasúťažiť, kto to s klapkami na očiach zvládne lepšie.

Príchod

Trasa