Záhrada ako domáce fitko? Podporí fyzickú kondíciu, uzdraví myseľ

Záhrada ako domáce fitko? Podporí fyzickú kondíciu, uzdraví myseľ

  1. Na začiatok
  2. Central blog
  3. Záhrada ako domáce fitko? Podporí fyzickú kondíciu, uzdraví myseľ

Záhrada ako domáce fitko? Podporí fyzickú kondíciu, uzdraví myseľ

Jar nás už pomaly, ale isto, vyháňa na terasy bytov a do záhrad domov. To sú miesta, ktoré sa stávajú počas teplých víkendov epicentrom stretnutí rodiny či priateľov. Niekde stačí už len vysadiť rastliny, niekde je tej roboty viac. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako si vybudovať záhradu od úplného začiatku alebo aké rastlinky je vhodné vysadiť na slnečný balkón. Počas prác si aj poriadne zacvičíte a vaša myseľ si pri sadení rastliniek skvele oddýchne. Tak teda - s čím a kedy začať? 

Čo môžem urobiť už v marci? 

Ak už vaša záhrada prežila zimu a nejdete začínať od úplného začiatku, je vhodný čas ju skontrolovať. Vlhká pôda, ktorá na striedačku zamrzla a roztopila sa, mohla pokojne uvoľniť nášľapy či obrubníky. Rovnako tak je potrebné prekontrolovať všetko, čo sa nachádza nad zemou. Príprava stromčekov a oživenie záhonov sú úlohy, na ktoré by ste jednoznačne nemali zabudnúť. 

Sadiť začneme čoskoro, tak si pripravte črepníky a poďme na to. Ak ich ešte nemáte, neváhajte a zastavte sa po ne vRhapise.  Prvý z tipov balkonových rastlín je práve Balkónová sedmokráska, ktorá kvitne až do jesene. Jej výhodou je, že sa sama čístí od odkvitných kvetov. Ďalším tipom je Petúnia záhradná alebo Sanvitalia plazivá, ktorá vám svojou žltou farbou balkón výrazne oživí. Čo sa týka terás, ale aj balkónov, marec je ideálny čas na detailné upratovanie a prípravu posedenia a dekorácií. Ak sa pozeráte po nových terasových a balkónových doplnkoch, odporúčame vám navštíviť predajňu HOME and YOU

Z okrasných stromov k úžitku

Apríl sa začína a preto je načase sa pustiť do práce. Po dôkladnej príprave záhrady, po prečistení záhradného domčeka a po vyčistení terasy, je čas na výsadbu. Na jar sa môžeme venovať najmä ovocným stromom. Taká broskyňa a marhuľa túto časť roka priam milujú. Koncom marca, sa sadia okrasné opadavé listnáče, orechy, ale aj sadenice viniča. Na výsadbu briez, ihličnanov a ostatných vždyzelených drevín je vhodná aj druhá polovica apríla. 

Stromové výsadby do záhrad sú dôležité aj z toho hľadiska, že nám slúžia ako úkryt pred priamym slnkom. Túto úlohu, samozrejme, neplnia hneď od prvej sezóny, no na čo sa dnes pripravíme, môžeme o pár rokov s radosťou využívať. Aktuálne vám tak budú musieť pri stromčekoch pomáhať ešte slnečné dáždniky.

Ak hovoríme o úžitku, z takých viničov si následne rok čo rok vieme vyrobiť výborné domáce víno. Pri záhrade však nezabúdajte ani na svojich štvornohých miláčikov. Zabezpečte im dostatok vlastnej zábavy - hračiek, aby nemali potrebu ničiť mladé stromčeky. Pre vašich maznáčikov nájdete všetko potrebné napríklad v obchodoch Super ZOO a HUNTER

Zeleninové záhony majú čas, kvetinové vás už čakajú

Skorá zelenina, ako napríklad predpestovaný mladý šalát, je v tomto čase vhodná na výsadbu do fóliovníka. Ostatné druhy zeleniny sú počas marca a apríla ešte jemne citlivé na teplotu a preto je lepšie počkať ešte pár dní. Konkrétne to sú uhorky, paradajky a karfiol. 

No kvetinové záhony, to už je iná pesnička. V tejto časti sa plynule dostávame aj na terasy bytov. Kvety nám robia radosť počas celého roka, no ich pestovanie doma má úplne iné čaro. Na začiatku je dôležité pôdu dôkladne prekypriť. Prvé dni nám posielajú do boja aj nášho večného súpera – burinu. Čím skôr sa jej zbavíme, tým lepšie. Zem po vyplienení zarovnáme a začíname s výsadbou trvaliek a letničiek. Tým slabý jarný mráz neublíži a vy sa tak môžete tešiť z prvých sadeničiek v tomto roku.

 

Dajte sa do formy, potom relaxujte

S teplom začne prác v záhrade pribúdať a práve preto je skvelým miestom na mentálny relax, ale aj nabratie fyzickej kondície. Na dvore je vždy čo robiť, to poznajú snáď všetci. Nedávno sme písali o posilňovaní mysle a dnes o tom píšeme opäť. Tvrdú drinu pri plienení buriny, ktorou posilňujeme naše svalstvo, môžeme hneď ďalší víkend vymeniť za zenovú činnosť. 

Výsadba rastlín do predpripravených záhonov dokonale upokojí myseľ a pomôže vám naladiť sa na tú správnu vlnu. Taktiež vám zaručene prospeje pobyt na čerstvom vzduchu a slniečku. Pri sadení rastliniek človek veľmi jednoducho vypne a všetky starosti bežného života idú bokom. :)