V zdravom tele, zdravý duch: Ako podporiť svoje mentálne zdravie?

V zdravom tele, zdravý duch: Ako podporiť svoje mentálne zdravie?

  1. Na začiatok
  2. Central blog
  3. V zdravom tele, zdravý duch: Ako podporiť svoje mentálne zdravie?

V zdravom tele, zdravý duch: Ako podporiť svoje mentálne zdravie?

Toto slovenské príslovie sme už všetci počuli mnohokrát. Je ale naozaj pravdivé? Skutočne platí, že ak sa budeme dobre starať o svoje fyzické zdravie, bude v poriadku aj to mentálne? Možno vás prekvapíme, ale nie je to pravidlom. Aby ste mali v zdravom tele aj zdravého ducha, mali by ste dostatok výživy a cvikov dodať aj vášmu mozgu. Predsa len, je to orgán, ktorý sa v tele namáha naozaj dennodenne.

Ako si udržať zdravé telo po celý život?

Ak sa chcete cítiť dobre nielen do tridsiatky, ale aj po nej, mali by ste do svojho denného režimu rozhodne zaradiť cvičenie alebo pohyb. A ak si myslíte, že cvičiť musíte niekoľko hodín denne, tak sa mýlite, telu postačí aj 20 až 30 minút, avšak o to intenzívnejších. Výborným tipom je napríklad jóga ale aj pilates.

Ak si vravíte, že na Slovensku je 5 mesiacov z roka zima, a vám sa preto nechce športovať, tak nezabúdajte na posilňovne, kde si pohybu užijete do sýtosti kedykoľvek. Napríklad u nás, v Golem Club CENTRAL si zacvičíte aj zaplávate zároveň, a to všetko pod jednou strechou a to aj vrátane parkovania. Práve plávanie je pritom jedným z najzdravších pohybov, pretože pri ňom precvičíte prakticky všetky časti tela. Výhovorky jednoducho neplatia a zima nie je žiaden problém.

Ak vás v tele niečo trápi a chcete si pomôcť bez liekov, siahnite po zelenine.Vedeli ste, že pri hľadaní riešení konkrétnych zdravotných problémov si môžeme dopomôcť práve tvarom zeleniny? Vedzte, že tak, ako zelenina vyzerá, na orgán, ktorý sa jej podobá, aj pôsobí. Ak vás trápia žalúdočné problémy, dajte si k obedu brokolicu. Jej tvar metličky napovedá o jej funkcii. Pozametá všetkých škodcov. Ak potrebujete vyriešiť problém s očami, mrkva to vyrieší. Veď predsa po nakrájaní vyzerá ako zrenička. Takto si pokojne priraďte aj ďalšiu zeleninu k problému, ktorý vás trápi. Veríme, že tento tip pomôže. 

Pestrá strava je jedným zo základných kameňov úspechu

Telo sa ale nestane zázračne zdravé iba vďaka pohybu. Minimálne 50 % úspechu tvorí dobrá strava. Zdravé jedlo dodáva vitamíny a výživu pre svaly, zatiaľ čo to nezdravé akurát tak kalórie navyše. Zaraďte do svojho jedálnička bielkoviny, ktoré konzumujte minimálne na obed a večeru, prípadne raňajky. Ak sa neviete vzdať napríklad bielej ryže, nahraďte polovicu jej porcie zeleninkou. A nezabudnite: kvalitný olivový olej na dochutenie šalátov nikdy nezaškodí.
 

Kvalitné a zdravé potraviny od lokálnych výrobcov nájdete v prevádzke Starý Otec.Okrem chutného pečiva si tu kúpite aj zdravé sladkosti alebo iné slané maškrty, mäso a mliečne výrobky. Na svoje si prídete aj v predajni BILLA, kde zase majú veľký výber kvalitnej BIO zeleniny. Nuž a ak sa vám nechce variť, vždy môžete zájsť do Central food courtu, kde sú možnosti stravovania skutočne rozmanité. 

A čo na to mentálne zdravie? 

Rovnako ako fyzickú stránku tela, precvičovať by sme mali aj tú mentálnu. Skvelým úvodom do problematiky môžu byť knihy, ktoré nájdete v kníhkupectve Panta Rhei. Z noviniek odporúčame napríklad titul Zachovajte si bystrosť, kde nájdete množstvo ihneď použiteľných rád do života, ako udržiavať svoj mozog v dobrej kondícii. Ak by ste chceli skúsiť niečo iné ako čítanie kníh a zároveň si upratať myšlienky, skvelým tipom je denník. Na papier viete odovzdať všetky svoje pocity a pozrieť sa na ne aj s odstupom času.  

Takéto zápisky môžu byť aj skvelým tréningom pre mozog, kedy sa pokojne zamýšľajte aj niekoľko dní spätne, čo ste robili a viete si to v momente aj overiť. Precvičovať mozog je rovnako dôležité, ako precvičovať svaly v tele.
 

Svet však nie je čiernobiely a preto do svojho stravovacieho plánu zaraďte ajkvalitné vitamínové doplnky.Tryptofán alebo vitamín D sú známe povzbudzovače hlavy, zabudnúť by ste nemali ani na ginko. S konkrétnym produktom vám radi pomôžu v lekárňach Dr.Max a Benu. 

Zdravie ducha ide taktiež ruka v ruke so sebavedomím. Ak sa necítie dostatočne sebavedomí,  vaše mentálne zdravie taktiež zaostáva. Ak sa však budete citiť pekní a spokojní vnútorne, budete prežívať komfort vo vlastnom tele, zlepší sa aj váš celkový dojem zo seba samých. Preto aj pri výbere oblečenia sa vždy v prvom rade zamerajte na to, čo vám vyhovuje a v čom sa cítite najlepšie. 

Nezabudnite na rovnováhu – v živote aj pri starostlivosti o svoje telo. Vďaka nej budete dlho zdraví a vyhýbať sa vám budú aj rôzne civilizačné choroby ako obezita alebo vysoký tlak. A ak máte nejaké tie tipy a triky, ako na to, neváhajte sa o ne s nami podeliť. Radi ich odovzdáme ostatným.