Sociálne média a reálny život: Ako zvládnuť ich prepojenie a neprísť o rozum?

Sociálne média a reálny život: Ako zvládnuť ich prepojenie a neprísť o rozum?

  1. Na začiatok
  2. Central blog
  3. Sociálne média a reálny život: Ako zvládnuť ich prepojenie a neprísť o rozum?

Sociálne médiá a reálny život: Ako zvládnuť ich prepojenie a neprísť o rozum? 

Viete, koľko času denne strávite na sociálnych sieťach? U niekoho sú to minúty, u niekoho zas dlhé hodiny. Sociálne siete Instagram, Facebook alebo TikTok nás ovplyvnili natoľko, že je občas náročné rozoznať, čo je realita a čo nie. Ich sila je stále na vzostupe a mnoho ľudí sa tak dostalo situácie, kedy ich používanie sietí začalo obmedzovať pri slobodnom rozhodovaní či v súkromnom živote. Ako teda ovládnuť sociálne siete skôr, než úplne ovládnu ony nás?  

 

Dôkladne si vyberte obsah, ktorý chcete sledovať

Aj keď je to v tomto svete takmer nemožné, stále máte na výber, čo sledovať chcete a čo vám, naopak, prekáža. Dnes je samozrejmé, že medzi všetkými príspevkami sa vám zobrazí kvantum reklamy, je však potrebné ju prijať s istou dávkou nadhľadu a všímať si len to, čo nás naozaj zaujíma. Veľké percento Slovákov využíva sociálne siete len na prezeranie obsahu a nie sú aktívnymi prispievateľmi či tvorcami. Presne v tomto bode je dôležité vybrať si obsah, ktorý vám je sympatický.

Baví vás napríklad varenie? Nájdite tých najlepších kuchárov vo svojom okolí alebo najinšpiratívnejšie reštaurácie sveta a naučte sa ichtipy a triky. Využite silu sociálnych sietí, kde nájdete nápady na nové recepty alebo na nové miesta, kam ísť. Skvele komunikuje napríklad reštaurácia  Edo-Kin, ktorú nájdete aj u nás. Rovnako tak môžete spraviť aj s ďalšími oblasťami. Baví vás umenie?. Urobte si zoznam svojich obľúbených umelcov a nasledujte ich kroky online životom napr. na Instagrame.

Ako neprísť o rozum? Sociálne siete používajte maximálne hodinu denne

Znie to až príliš jednoducho na to, aby sa to dalo dodržiavať, no nie? Dnes nám napríklad sociálna sieť Instagram ponúka možnosť časového limitu. Ten nájdete v nastaveniach, priamo v aplikácii. Ak máte pocit, že vám siete berú veľkú časť dňa a prestávate byť produktívni, využite túto skvelú vychytávku. Nastavte si ju napríklad na jednu hodinu denne. Po jej uplynutí vám aplikácia sama povie, že “na dnes už stačilo”. A niekedy naozaj stačilo. Je čas vyraziť do prírody alebo za priateľmi. Ak máte chuť však preniknúť do príbehov spojených so sociálnymi sieťami hlbšie, vymeňte mobil za knihu. Za prečítanie stojí titulNa sociálnej sieti od Evy Martinovičovej. Knihu nájdete, ako inak, v sieti kníhkupectiev  Panta Rhei.

 

Ak ste tvorcom online obsahu, vytvorte si režim. Presne tak, akoby ste chodili do práce

Odlíšiť súkromný život od toho, ktorý žijeme na internete, je nesmierne dôležité. Môže sa totiž stať, že budete zdieľať až príliš veľa súkromných vecí a divákom tak občas ponúknete aj to, čo nechcete. Vytvorte si tak návyk pracovať na tvorbe obsahu v rovnakých časoch, ako keď ste chodili do práce. Začať ráno a vytrvať až do poobedia môže byť kľúčom k tomu, že si zvyknete na dokonalý režim a, navyše, oddelíte svoje pracovné povinnosti od tých súkromných. 

Sociálne siete sú tu preto, aby nám poskytli príjemné a inšpiratívne informácie, v žiadnom prípade nie naopak. Naučte sa ovládnuť vy ich, a to až do takej miery, že po ich odstrihnuti vám nebudú chýbať.