Milujete čokoládu? Oslávte jej deň spoločne s celým svetom

Milujete čokoládu? Oslávte jej deň spoločne s celým svetom

  1. Na začiatok
  2. Central blog
  3. Milujete čokoládu? Oslávte jej deň spoločne s celým svetom

Milujete čokoládu? Oslávte jej deň spoločne s celým svetom

Sladké pokušenie, ktoré upokojuje a môže pôsobiť aj ako afrodiziakum. Čokoláda je medzi nami už vyše tri tisícky rokov a ešte dlhé tisícky (zrejme) aj bude. Dokonca sa hovorí, že je staršia než akékoľvek náboženstvo. Aj preto ju možno mnohí tak velebia. Vedeli ste, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú kvalitnú čokoládu, respektíve potraviny s vysokým obsahom kakaa, svojmu telu neškodia, ale, naopak, pomáhajú? My vám povieme prečo.

Najdôležitejší údaj? Obsah kakaa

Presne tak. Ak toto číslo prekračuje 70 %, tak vedzte, že čokoláda, ktorú práve konzumujete, je kvalitná. Okrem toho, že sladká chuť upokojuje, tak do svojho tela prijímate aj výživné látky ako betakarotén, železo, bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny, vápnik, zinok či železo. Vedci tiež tvrdia, že ľudia, ktorí čokoládu konzumujú častejšie, sú bystrejší,čo možno pripísať obsahu flavonoidov s pozitívnym účinkom na kognitívne funkcie. Ak presne takúto čokoládu zháňate, či už ako darček alebo len tak pre seba, odporúčame vám navštíviť napríklad predajňu  Illui Chocolaterie. Nájdete tu ručne vyrábané pralinky z belgickej čokolády, dokonca ponúkajú aj darčekové balenia čokolád s fotkami či logami firiem. Ak teda chcete niekoho potešiť čokoládou, viete, kde sa máte zastaviť. 

 

Mliečna. Biela. Horká.

V klasickej forme tabuliek, roztopená v čokoládovej fontáne, zmrzlina, ale aj horúca, ako najlepší kamarát na chladné zimné večery. Je mnoho spôsobov, ako, kedy a kde čokoládu konzumovať. Vedeli ste, že skvelú horúcu čokoládu si môžete vychutnať aj priamo pri čítaní knihy v  Café Dias, ktorá sa nachádza v  Panta Rhei? Toto zákutie je obľúbeným najmä počas jesene, kde vás horúce čaje a čokolády dostanú do tej správnej nálady. Poďme však späť k tomu najobľúbenejšiemu a snáď aj najznámejšiemu deleniu čokolády vôbec. Každá z nich, a teda mliečna, biela aj horká, majú, samozrejme, iné zloženie. Biela čokoláda nie je tak úplne čokoládou. Oproti svojim súrodencom neobsahuje kakao ani kakaový prášok. Mliečna čokoláda už obsahuje približne 30 % kakaovej sušiny, zatiaľ čo horká až 85 %. Výber správnej čokolády je tak naozaj dôležitý. 

 

Toto sú tie najlepšie čokoládové recepty

Najprv si dajte na povzbudenie horúcu čokoládu v  Starbucksa potom si kúpte čokoládu na varenie, spoločne s vanilkou, v  CrèmeChic, a hor sa domov do kuchyne. Vybrali sme pre vás dva recepty, ktoré obsahujú poriadnu dávku toho, čo milujete: čokolády. 

  1. Na tradičný poľský čokoládovo-smotanový zákusok, známy aj ako Wuzetka, ktorý spája jemný čokoládový korpus s hrubou vrstvou smotanovej peny, budete potrebovať približne hodinku vášho času. Táto pochúťka je vhodná napríklad v prípade, že očakávate návštevu. Skvelé sa hodí k poobedňajšej káve.
  2. Ak plánujete doma pripravovať oslavu, v tom prípade vám odporúčame pripraviť čokoládový zákusok s parížskym krémom a višňami. Je to vlastne kakaové cesto s bohatou vrstvou parížskeho krému, dochutený višňami. Na 12 porcií tohto slávnostného zákusku budete potrebovať len 30 minút prípravy.

Či je čokoláda pre váš organizmus prospešná alebo nie, to povedať nevieme. Na záver však s istotou vieme povedať, že práve čokoláda je tou najčastejšie konzumovanou sladkosťou na svete vôbec. Ktorá je tá vaša obľúbená?