S týmito tipmi zvládnete prípravy na jar ľavou-zadnou

S týmito tipmi zvládnete prípravu na jar ľavou-zadnou

  1. Na začiatok
  2. Central blog
  3. S týmito tipmi zvládnete prípravy na jar ľavou-zadnou

S týmito tipmi zvládnete prípravy na jar ľavou-zadnou

Tak, ako sa po zime prebúdza príroda, tak sa prebúdzajú aj niektoré naše potreby. Nie je náhoda, že práve na jar je chuť na upratovanie domácnosti všeobecne podstatne vyššia, než je počas iných mesiacov roka. S prácou navyše ale ruka v ruke prichádza aj jarná únava, ktorá vzniká, keď sa z krátkych zimných dní dostávame do slnkom zaliateho obdobia. Máme pre vás pár tipov, ako na jarné upratovanie a tiež ako prekonať spomínanú jarnú únavu.

Pretriediť šatník pomôže psychickej pohode

Skôr než sa pustíte do veľkého upratovania domácnosti, zamyslite na nad tým, či váš šatník nepotrebuje prejsť menšou či väčšou revíziou. Všetko, čo ste na sebe už dlhšie obdobie nemali, by vašu skriňu malo opustiť. Vyradené veci darujte ďalej, na charitu, alebo svoje kúsky nafoťte a predajte na sociálnych sieťach.

Niekto sa im určite poteší a vy okrem toho, že z vás opadne materiálna ťažoba, budete mať aj dobrý pocit. Do budúcna odporúčame vybaviť si šatník univerzálnymi, tzv. kapsulovými kúskami, ktoré sa hodia ku všetkému. Kapsulovému šatníku sme sa spolu s Mirkou Dobiš (fashionspy.sk) venovali aj my, a viac si o ňom a ako si zostaviť takýto šatník môžete prečítať TU. alebo ako nakombinovať jednotlivé kúsky na našom youtube kanále. Taktiež tento systém nájdete aj napríklad v ponuke značiek Gantalebo Levi’s, ktoré sú týmto prístupom známe. 

Správny postup upratovania je základ úspechu

Aby ste predišli zbytočnému upratovaniu na dva a viac ráz, je dôležité stanoviť si postup prác hneď na začiatku. Najlepším riešením je ísť od vrchu, a teda najvyšších poličiek či skríň, smerom dolu, k podlahe. To znamená postupne povymetať všetky kúty od pavučín – nie je to žiadna hanba, majú ich tam všetci. 

Pred upratovaním nezabudnite svoju domácnosť vybaviť vhodnými čistiacimi prostriedkami a pomôckami. V drogériách DM alebo Teta mávajú aj také, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu. Skvelé sú napríklad utierky z recyklovaného mikrovláknaalebojedlá sóda bicarbona, ktorá je azda najstarším a najosvedčenejším prírodným čističom.

Keď už je gro domácnosti dokonale vyčistené a vy si chcete poriadok udržať čo najdlhšie, siahnite po moderných doplnkoch. V domácnostiach sa čoraz častejšie objavujú čističe a zvlhčovače vzduchu. Výrazne pomáhajú napríklad alergikom. Doplniť ich môžete o difúzory, ktoré na osvieženie vzduchu využívajú esenciálne oleje. Váš interiér vďaka nim dostane úplne iný nádych a atmosféru.

Vaše okná sa budú lesknúť ako zrkadlo

Priznajte sa: aká dlhá doba prešla od chvíle, kedy vaše okná naposledy prešli hĺbkovým čistením? Teraz je vhodný čas na to, aby ste si vyhrnuli rukávy a pustili sa do práce. Najprv sa povenujte okenným rámom, až následne skleným výplniam. Voda so saponátom na to úplne postačí. Nezabudnite však aj na oplach čistou vodou. V prípade bielych rámov využite napríklad krémový čistič, ktorý bielu farbu ešte viac zvýrazní.

Samotná výplň okien vám zaberie času už o niečo viac, preto sa najprv nezabudnite dobiť niečím chutným. Príval energie vám zabezpečia čerstvé ovocné šťavy či chutná desiata v podobe proteínovej tyčinky. Teraz, keď ste si dobili „baterky“, zapnite svoj obľúbený hudobný playlist a upratovanie pôjde zase o čosi ľahšie.

Každá domácnosť má na čistenie okien svoje tipy a triky. U niekoho sú to klasické papierové noviny, iná zas nedá dopustiť na saponátovú vodu a klasické gumové stierky. Dnes už existuje aj mnoho domácich pomocníkov, ktorí vedia s niektorými prácami pomôcť, ba ju dokonca urobiť za vás. Najmodernejšie robotické vysávače so zabudovaným mopom alebo čističe okien nájdete v NAY Elektrodome.

Domácnosť ako nová, čo však s jarnou únavou?

Jar v dnešnej dobe prichádza pomaly „zo dňa na deň“ a tak vyhnúť sa sprievodnej únave je pomerne náročné. Najlepšie je začať častým pohybom na čerstvom vzduchu. Vytiahnite svoju polovičku, rodinu alebo kamarátku na potulky mestom či do prírody. Doprajte svojmu telu toľko čerstvého vzduchu, koľko len potrebuje.

Ďalším neodmysliteľným pomocníkom pri boji s jarnou únavou sú slnečné lúče. Ak ich nenazbierate dostatok pri vašich prechádzkach, tak čerešničkou na torte je vitamín D vo forme doplnkov výživy, napríklad z lekárne Dr.Max alebo Benu. 

Dve riešenia únavy máte na dosah

Dvomi neoceniteľnými bojovníkmi v kauze jarná únava sú spánok a zdravá strava. Tie sú, samozrejme, dôležité počas celého roka, no v tomto období ešte o niečo viac. Spánkom zregenerujete telo aj myseľ, správnou stravou zas naštartujete všetky potrebné liečivé procesy vo vašom tele.

Skúste sa zbaviť ťažkých jedál, zaraďte do svojho jedálnička podstatne viac ovocia a zeleniny. Sezónne ovocie na pultoch zo začiatku jari ešte chýba, nahraďte ho preto typickou slovenskou zeleninou – kalerábom alebo kapustou.

Nuž a keď je vaša domácnosť a jarná únava vyriešená, čo tak dopriať pocit čistoty aj vášmu autu? Počas vašich nákupov v CENTRALI vám ho umyjú dole v garáži v prevádzkach Blisk. Tomu sa hovorí kompletná jarná starostlivosť.