Refinancovať či zaistiť fixáciu hypotéky: Čo sa dnes oplatí viac?

Refinancovať či zaistiť fixáciu hypotéky: Čo sa dnes oplatí viac?

  1. Na začiatok
  2. Central blog
  3. Refinancovať či zaistiť fixáciu hypotéky: Čo sa dnes oplatí viac?

Refinancovať či zaistiť fixáciu hypotéky: Čo sa dnes oplatí viac?

V mnohých hlavách sa posledné mesiace odohráva boj medzi tým, či hypotéku refinancovať alebo zaistiť. Nebojte sa, nie ste jediní, ktorí sa tejto téme intenzívne venujú. Prinášame niekoľko pohľadov a cenných rád, kedy sa oplatí hypotéku refinancovať a kedy je, naopak, fixácia úroku výhodnejšia.

Obdobie s nízkymi úrokmi definitívne končí

Úroky už niekoľkokrát spadli na absolútne minimá a v tomto boji sa istý čas dokonca aj predbiehali. Zlatá éra úrokov sa pomaly, ale isto, končí a percentá začínajú stúpať. Ich výška závisí, samozrejme, aj od dĺžky fixácie, ktorú máte zvolenú či si ju plánujete zvoliť. 

Čím kratšie obdobie si vyberiete, tým idete do väčšieho rizika. To znamená, že ak je teraz váš úrok, povedzme, na úrovni 0,6 %,, po vypršaní lehoty, napríklad troch rokov, o túto výšku prichádzate a nahradí ju tá, ktorá je v danom období aktuálna. V dnešnej neistej dobe, ak ešte hypotéku nemáte, no premýšľate nad ňou, vám jednoznačne odporúčame zafixovať si úrok na čo najdlhšie obdobie.

 

Konajte hneď, ako to bude možné

Ak už v hypotekárnych vodách plávate, tak ste s touto témou pravdepodobne oboznámení veľmi dobre. Možno ste však nevedeli, že aj vy, ktorí máte existujúcu fixáciu, môžete banku požiadať o jej opätovné zafixovanie. V tomto prípade sa oplatí konať čím skôr, v niektorých prípadoch nie je nutné čakať ani na výročie fixácie úroku. To, samozrejme, závisí od banky, v ktorej daný produkt máte. V tomto prípade sa opäť prikláňame k možnosti fixácie. 

Nezabúdajte ale, že najnovšie informácie dostanete vždy od svojho bankára či bankárky, ktorí vedia o vašich produktoch všetko. V CENTRALI môžete navštíviť pobočky bánk  Slovenská sporiteľňa,  VÚB Banka,  Tatra banka,  Reiffeisen banka,  mBank a  ČSOB

 

Premýšľate nad refinancovaním? V tomto prípade sa to môže oplatiť

Druhou z možností je samotné refinancovanie celého úveru. Hlavným cieľom pri refinancovaní je zväčša získať nižší úrok, než aký máte teraz. To je však v dnešnej dobe skôr výnimka než pravidlo

Hneď druhým motívom, častejším, a to najmä za posledné mesiace, je túžba po skompletizovaní rekonštrukcie bytu či stavby domu. Práve v takýchto prípadoch sa refinancovanie oplatí. Celý postup, ktorý vás čaká, má detailne rozpísaný napríklad  Slovenská sporiteľňa

 

Máte hypotéku vyriešenú a potrebujete doplnky? 

Ak sa vám úspešne podarilo prejsť procesom, ktorý spomíname vyššie, a kupujete alebo staviate novú nehnuteľnosť, zrejme už hľadáte spôsoby, ako ju zútulniť. Posledné týždne “letia” najmä rôzne drevené alebo zlaté doplnky, ktoré pôsobia luxusne a pozdvihnú ducha vášho domova. Nájdete ich v predajni  Home&You, a ak potrebujete základné vybavenie domáceho skla, navštívte  Bohemia Crystal, kde majú skutočne široký sortiment. 

 

Nečakajte a oslovte odborníkov na financie

Ak ste stále na vážkach, najlepším riešením bude zájsť do banky osobne a zistiť, ktoré z riešení je pre vás aktuálne najvhodnejšie. Osloviť odborníka na túto tému je dobré aj preto, lebo trh sa mení pomaly zo dňa na deň a bežný človek väčšinou tieto zmeny ani nedokáže zachytiť. Pri rozhodovaní ktorou cestou sa vydať vám budeme držať palce a veríme, že sa dopracujete či už k úspešnej fixácii úroku alebo sa vám podarí hypotéku refinancovať.