Marec, mesiac kníh môže byť prvou kapitolou vášho nového života. Ako na to?

Marec - mesiac kníh

  1. Na začiatok
  2. Central blog
  3. Marec, mesiac kníh môže byť prvou kapitolou vášho nového života. Ako na to?

Mesiac kníh môže byť prvou kapitolou vášho nového života. Ako na to?

Nejedna osoba zmenila svoj pohľad na svet po prečítaní tej či onej knihy. Má to pomerne jednoduché vysvetlenie. Písmo samé o sebe bolo vymyslené aj s cieľom zachovať myšlienky na neskôr a odovzdať ich ďalej. Doba sa zmenila a rovnako sa zmenilo aj myslenie populácie. Jedno však zostáva rovnaké: taký pohľad na svet, ako má autor, má zaručene aj niekto z nás, čitateľov. Sme ochotní sa s ním stotožniť, zamyslieť sa a prijať zmenu. A tam niekedy začína vaša nová cesta plná zmien, inšpirácie a mnohokrát aj lepšieho života.

Mesiac knihy v našich končinách evidujeme od roku 1955, na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Ten bol počas svojho života vášnivým zberateľom kníh a to aj napriek jeho nevedomosti. Jeho život sa začal, rovnako ako aj skončil, práve v marci. Do tohto mesiaca zahrnula Slovenská asociácia knižníc aj Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa od roku 1999 koná pravidelne posledný marcový týždeň.

 

Objavovať alebo siahnuť po klasike?

Dnes máme (a tešme sa tomu, že to tak je) taký široký výber kníh, až sa v tom ťažko orientujeme a musíme si nechať poradiť. Svetoví autori majú svoje miesto v policiach snáď v každej druhej domácnosti, zatiaľ čo neobjavení umelci netrpezlivo čakajú, kedy ich kniha pristane u niekoho doma. 

Prechádzať si pravidelne rôzne knižné tipy je skvelá cesta, ak ešte neviete, aký typ čitateľa ste. Odlišuje sa to, samozrejme, od vášho veku, aktuálneho rozpoloženia či toho, ako sa cítite a tiež od vašej povahy. Všeobecne však odporúčame siahnuť po klasikea raz za čas náhodne objavovať. Ak však máte väčší chtíč po nových zážitkoch zo samotného čítania, vyskúšajte siahnuť po modernej verzii knihy. E-book je skvelá voľba, ak chcete mať pri sebe viacero kníh v jednom momente. Predsa len, nosiť stovky či tisícky strán poctivej knihy, to nie je úplná malina.

Čítačka kníh môže byť, samozrejme, len vašim doplnkom. Využijete ju najmä vo chvíľach, kedy cestujete, za prácou či do školy,  a trávite dlhé minúty ba dokonca hodiny v dopravnom prostriedku. Ak by ste si nevedeli s výberom poradiť, pokojne môžete navštíviť napríklad NAY elektrodom, kde vám ochotne poradia a pomôžu. 

Viete, ktorá kniha je najčítanejšia na svete? 

Možno vás to prekvapí, ale je to Biblia. Aj napriek tomu, že ju mnoho ľudí aktívne nečítalo, tento status jej oprávnene patrí. Za posledných 50 rokov sa predalo vyše 5 miliárd kópií.Druhé miesto v tomto rebríčku obsadila kniha s názvom „Quotations from Chairman“ od Mao Ce-Tung-a Trojicu uzatvára J. K. Rowlingová so svojou nesmrteľnou ságou kúziel, ktorá len nedávno oslavovala výročie. Harry Potter, vzor miliónov detí, ktoré s ním rástli, učili sa, zažívali prvé lásky a prechádzali si ťažkými časmi. Dnes má čarodejnícky svet z Rokfortu fanúšikov všetkých vekových skupín a niet divu, že figuruje v rebríčku najčítanejších kníh sveta.

 

Karika, Dán a Keleová-Vasilková

Tieto mená sa na policiach s označením „Bestseller“ striedajú jedna radosť. A ak ste knižní fanúšikovia, určite ste si to museli všimnúť pri návšteve knižnej siete Panta Rhei.Napínavé Karikovethrillery v jednom momente dokonca ľudí odtrhli od knižiek a presunuli ich do kín.Dánove príbehy z nemenovaného Hlavného mesta zas navodzujú tajuplnú atmosféru 90. rokov, zatiaľ čo Táňa Keleová-Vasilková zasiahne najmä ženskú časť čitateľov. 

Veľmi jemným a zrozumiteľným štýlom písania čitateľkám prináša pocit pokoja a pri čítaní jej kníh sa dá do kresla zapadnúť tak hlboko, že sa vám z neho nebude chcieť vstať. :) 

Pri kúpe knihy hrá úlohu nezameniteľná vôňa aj dizajn knihy

Teraz na malý moment zavrite oči a predstavte si vôňučerstvo kúpenej knihy. To je lahoda, však? Existuje mnoho dôvodov, prečo si ľudia knihy vôbec kupujú. Niekto si robí zbierky vo svojej domácej knižnici pre dobrý pocit a vedomosti, iný zas zbiera dizajnové knihy ako bytovú dekoráciu. 

Nech už je tento motív akýkoľvek, všetci sa pravdepodobne zhodneme na jednom. Knihy nás sprevádzajú od útleho detstva až po dôchodok a sú našim útočiskom, priateľom, pomocníkom. Zastavte sa, nielen počas marca – Mesiaca kníh, ale kedykoľvek. Vedzte, že kniha vám nikdy nepovie nie.