Chrániť životné prostredie je nesmierne dôležité. Zistite, ako môžete pomôcť aj vy.

Chrániť životné prostredie je nesmierne dôležité. Zistite, ako môžete pomôcť aj vy

  1. Na začiatok
  2. Central blog
  3. Chrániť životné prostredie je nesmierne dôležité. Zistite, ako môžete pomôcť aj vy.

Chrániť životné prostredie je nesmierne dôležité. Zistite, ako môžete pomôcť aj vy

Velebiť svoje okolie, kde bývame, je úplne prirodzenou súčasťou nášho života. Ak by sme sa takto pozerali nie len na oblasť, kde žijeme, ale aj na miesta kde sa pozrieme raz za čas, našej planéte sa značne uľaví. Rešpektovať prírodu a chrániť ju je podstatou nášho bytia. Hovorí sa, že treba začať od samého seba. Je to však vôbec pravda?

 

Kolektívna zodpovednosť hrá väčšiu rolu, než sa môže zdať

Neustále počúvame o tom, že vo všetkom treba začať najprv od samého seba. Z časti to pravda je, z tej druhej nie tak celkom. Ak však už dokážeme ovplyvniť minimálne rodinu či priateľov, s ktorými zdieľame spoločnú domácnosť, vtedy nám svitá na lepšie časy. Jednoduchým príkladom je používanie vody, či elektriny. Dospelý človek pritom spotrebuje približne 100 litrov pitnej vody. Ak ste v domácnosti štyria, tak sa ročná spotreba šplhá k takmer 150-tisíc litrom..

Pritom stačí namiesto vane používať sprchu, pri umývaní zubov vypnúť vodu, či pri polievaní záhrady uprednostniť nazbieranú dažďovú vodu pred pitnou. Áno, aj to sa dá. Sú to len drobnosti, no keď sa spoja, tak dokážu ukázať výsledok už v priebehu jedného dňa. Ako s pitnou vodou narábate vy? Ak si neviete rady, dohodnite si termín stretnutia v  BVS. Tam vám ochotne poradia a, koniec koncov, výsledkom môžu byť usporené eurá.

Vyberajte si produkty tak, aby ste ich potenciál naplnili na maximum

Azda každý z nás občas rád skĺzne do pohodlia, kedy si nákup nechá doviezť až priamo k dverám. To však znamená, že nad ním nemáme kontrolu, nevidíme stav potravín, ktoré k nám putujú, a, navyše, nákup k nám ešte musí cestovať cez “polovicu mesta”. Premýšľali ste nad tým, že po potraviny alebo domáce potreby vybehnete napríklad mestskou hromadnou dopravou, poprípade na bicykli? CENTRAL vo svojom okolí ponúka široké možnosti dopravy a rovnako aj obchodov s potravinami. Billa či Starý Otec vás jednoznačne svojou ponukou nesklamú. Ak je vonku pekne, môže takýto výlet znamenať peknú prechádzku, pri ktorej si trochu prečistíte hlavu a, okrem toho, potešíte aj svoje fyzické zdravie. 

Ak si so sebou z domu vezmete vlastnú tašku či prázdne nádoby, do ktorých si niektoré druhy kozmetikyv  dm drogerie markt dokonca načapovať, ušetríte viac, než si možno myslíte. Pri dnešných cenách pohonných hmôt nebude trpieť vaša peňaženka a, koniec koncov, ani životné prostredie. Dokonca, ak disponujete elektrickým autom, u nás si ho ešte aj pohodlne nabijete.

 

Zálohovať aj triediť odpad ako denná rutina

Triediť odpad je dnes už štandardom. V domácnosti by ste si mali zvoliť systém, ktorý budete praktizovať na dennej báze. Komunálny odpad patrí na jedno miesto, papier na druhé a sklo či plast opäť zvlášť. Máte zavedený tento systém aj u seba doma? 

Jedna z čerstvých noviniek  je recyklovanie zálohovaných fliaš, ktoré sú označené veľkým písmenom Z. Stačí ich doma pozbierať, dať do tašky a ísť ich vložiť do automatu, ktorý nájdete v Bille v CENTRALI. Dávajte však pozor, fľaše či plechovky musia ostať v neporušenom stave. Takže nestláčať, len priniesť a vrátiť. :)