Ako osláviť Deň Zeme udržateľne? Prečítajte si tieto cenné rady.

Ako osláviť Deň Zeme udržateľne? Prečítajte si tieto cenné rady

  1. Na začiatok
  2. Central blog
  3. Ako osláviť Deň Zeme udržateľne? Prečítajte si tieto cenné rady.

Ako osláviť Deň Zeme udržateľne? Prečítajte si tieto cenné rady

Fascinujúca, nenahraditeľná a očarujúca. Aj takto mnohí z nás nazývame planétu Zem. Je miestom, kde žijeme svoje každodenné životy, kde cestujeme, kde zažívame tie najkrajšie chvíle. Práve dnes, 22.4 oslavujeme Deň Zeme, tak sa poďme spoločne pozrieť na spôsoby, ako možno viesť udržateľnejší život a ako nechať vyniknúť prírodu v jej plnej kráse ešte ďalšie dekády. 

Preferujte požičiavanie, nákup si dopredu premyslite

Mnoho Slovákov má sklony k vlastneniu materiálnych vecí. Poďme sa však zamyslieť nad tým, že požičiavanie je lepší a udržateľnejší spôsob. Preferujte požičiavanie, nákup si dopredu premyslite nie je vôbec hanbou, ba naopak, je veľkou výhodou a odľahčením životného prostredia. Požičať si niečo, na to sme predsa zvyknutí už od mala. Prakticky každý z nás navštevoval knižnice či videopožičovne. V dnešných dňoch má spoločnosť stále tendenciu nakupovať, a to aj veci, ktoré využije jeden či dvakrát do roka. 

Nebude pre vás lepšie si napríklad také pracovné náradie požičať? A čo auto alebo bicykel? Skúste si svoj najbližší nákup premyslieť s ohľadom na budúcnosť. Tým myslíme aj na niekoľko rokov. Na západe je požičiavanie veľkým trendom a preniká pomaly aj k nám, na Slovensko. Vzniklo u nás a preniklo k nám aj mnoho moderných sharingov zo sveta. Pekným príkladom je Slovnaft BAjk alebo kolobežky Bolt a Tier.

Ak uprednostňujete racionálne nakupovanie pred emočným aj v oblasti módy a myslíte na udržateľnosť, tak dnes už väčšina svetových značiek ponúka aj takýto typ produktov. Nakupovanie sa vďaka nim stáva pre životné prostredie menej náročným. U nás v CENTRALI nakúpite udržateľne napríklad vZara v rámci kolekcie Join life alebo C&A, ktoré má pre vás pripravené kolekciu #WearTheChange.

Vyhnime sa zbytočnému prehrievaniu

Viete, aká je odporúčaná teplota v domácnosti? V obývacej izbe je to niekde medzi 20 až 22 °C, v spálni zase na úrovni 18 °C. Zvýšenie tejto teploty čo i len o jediný stupeň znamená nárast spotreby energie o 6 %. Je jasné, že dodržiavať tieto pravidlá je v lete značne jednoduchšie, než v zime. Zvyknúť si na danú teplotu nemusí byť pre všetkých, tí teplomilní však musia rátať so zvýšeným účtom. 

Ak sa práve sťahujete alebo prerábate a neviete si rady, aký spôsob moderného kúrenia (podlahové, rekuperácia…) je najvhodnejší pre vás, zastavte sa v CENTRAL v pobočkeZSE. Tu vám ochotne poradia a nájdu s vami ten najlepší spôsob pre vaše nové bývanie. Rovnako tak máte k dispozícii aj pobočkuBVS, ktorá pre vašu domácnosť zabezpečí vodu s tými najvýhodnejšími a najšetrnejšími podmienkami, aké sú dostupné.

 

 

Využite elektrické autá či kolobežky, riešením je aj MHD

Možno sa to na prvý pohľad nebude zdať, no okrem toho, že mestská hromadná doprava vám ušetrí nejaké to euro vo vašich peňaženkách, tak je zároveň aj jedna z najekologickejších dopráv vôbec. Množstvo pasažierov, ktoré jedno vozidlo pojme, je spravidla niekde na úrovni 50. To v typickej rannej bratislavskej zápche znamená zhruba 48 vozidiel. Je pravdou, že mnoho z nich už vymenilo biele poznávacie značky za tie zelené, čo znamená len jediné - už viac nenavštevujú čerpacie stanice. Jedine v prípade, že vodič vysmädol, pretože jeho auto už poháňa elektrina. :)

Tí najväčší výrobcovia automobilov už dokonca mysleli aj na to, aby ste sa po meste vedeli pohodlne a udržateľne presúvať aj počas dňa a tak začali do batožinových priestorov ukladať aj dvojicu elektrinou poháňaných kolobežiek. Mimochodom, elektrické autozaparkujete a nabijete pohodlne aj u nás v CENTRALI. 

 

Prejdite sa pešo, odvezte sa so susedom. Skúste nájsť spôsob, ako to urobiť udržateľnejšie

Je to len jeden deň v roku, no tu to môže celé začať. Stále viac a viac ľudí už premýšľa nad udržateľnejším spôsobom bytia, vyhýba sa zbytočnému nákupu igelitových tašiek, do domácnosti zavádza triedenie odpadu, chodí pešo či využíva MHD. Staňte sa súčasťou tejto iniciatívy a skúste do svojho života vniesť čerstvý vietor. O to lepšie sa nám tu bude spoločne žiť a Deň Zeme budeme môcť oslavovať pri nádhernom jarnom slnku rok čo rok na zelených terasách našich bytov či v CENTRAL parku.